Volvo Yeni Modeline yoğun ilgi gördü

15-01-2020 22:14:49

Volvo örtüyü kaldırdı yoğun ilgi gördü

Menzil ve şarj konusunda kullanıcıları tatmin edecek olan elektrikli Volvo XC40 Recharge önümüzdeki yıllarda yolda sıkça göreceğiz. Peki, elektrikli Volvo XC40 özellikleri neler?

Otomotiv şirketlerinin alternatif enerji ve yenilenebilir enerji ile ilgili çalışmalarıyla gündem olmaya devam ediyor. Volvo geçtiğimiz yıllarda 2025 yılına kadar araçlarının yarısını elektrikli olarak üreteceğini duyurmuştu. Tanıtımını yaptığı XC40 Recharge modeli ile elektrikli SUV dünyasına giriş yaptı.

 

İlk kez 2017 yılında satışa sunulan XC40 modeli içten yanmalı motora sahipti. Firma çalışmaları neticesinde aracı tamamen elektrikli hale getirdiklerini ve bu yıl içerisinde Amerika pazarında satışa sunacaklarını açıkladı. Volvo, Hibrit teknolojisi ile ürettiği araçlar haricinde ilk kez tamamen elektrikli bir model tanıtıldı. Şirket hedeflerine ulaşabilmek için 2025 yılına kadar her yıl yeni bir elektrikli modeli piyasaya sürecek.

Yaklaşık 400 kilometre menzil sunan XC40 Recharge, 408 beygir güç ve 660 Nm tork değerlerine sahip. 0-100 değeri 4,7 saniye olan araç boyutlarına göre iyi ivmelenmeye sahip. Elektrikli araçlarda tork tüm devirlerde aynı olduğu için, içten yanmalı motora sahip araçlardan daha iyi bir ivmelenme süresi elde ediliyor.

78KWh bataryaya sahip olan elektrikli Volvo XC40 Recharge, 40 dakikalık şarj süresi ile yüzde 80 kapasiteye ulaşabiliyor. Hızlı şarj seçeneğinin olması aynı segmentteki diğer elektrikli SUV modellerine göre avantaj sağlıyor. Örneğin Hyundai Kona Elektrikli modeli 64KWh bataryaya sahip olmasına rağmen 54 dakikada yüzde 80 kapasite sunuyor.

Volvo XC40 Recharge modelinin Amerika fiyatı yaklaşık 50.000 dolar olacak. Ülkemize geliş tarihi ve fiyatı ile ilgili herhangi bir bilgi vermeyen şirket aracı ilk olarak Amerika pazarında satışa çıkarmayı düşünüyor.

Yorumlar