Ev temizliğine nasıl başlanmalı

04-10-2019 23:13:02

Günümüzde ev temizliği artık şirketler tarafından ve tecrübeli bay bayan elemanlar ile sağlanmaktadır. Bunun için temizlik yaparken ilk önce bebeğim daha önce Kullanılıp kullanılmadığı ve buna göre bir temizlik yöntemi belirlenir.

İlk temizliğe nereden başlanmalı?

Başta söylediğimiz gibi bir dairenin temizliği ilk önce Yatak odasından başlanmalıdır yatak odası nasıl temizlenmesi gerektiği ise sırasıyla şöyledir Mobilya yüzeylerindeki alt ve üst alanların tozu alınarak temizlenir kapı üstleri pervazlar aydınlatmalar ve Aynalar tozları alınır kirişler bağlantı yerleri temizlenir temiz nevresim bırakıldı ise nevresimler değiştir yatak düzeltilir ortada bulunan katlanarak genel düzenleme yapılır.

Daha sonra mutfağa geçilir mutfaktan birikmiş olan çöpler topları boşaltılır ve yeni çöp torbaları çöp kovalarını yerleştirilir üzerine bulaşıklar toplanır bulaşık makinesine yerleştirilmeden önce bir su ile geçirdikten sonra bulaşık makinesinin üzerine dizilerek daha sonra bulaşık makinesi içersin artırarak yıkama tuşuna basıp deterjanın atıp bulaşıkları yıkanması sağlanır. Mutfakta yemek yapıldığı için doğal olarak tezgah üstü mutfak dolapları zamanla yağ ve kir kaplar bunun için mutfak dolapları kapakları silinip daha sonra dolaplarının üzerindeki tozlar özlemle temizlenir.

Lavabo ve Tesisat fırını tezgahı temizlendikten sonra cam ürünleri perdus tozları alınır kapı ve prizlerin tozların lavabonun ve lavabo altı temizliği de özenle unutulmadan yapılması gereken eşler arasında ilk sırada yer alır mutfak bölümünde. Mutfak halıları genelde küçük havlular tercih edilir Onun için kolayca toplana bildiği için toplanıp altındaki birikmiş tozlar etrafındaki tozlar temizlendikten sonra bir güzel yerler paspas alıp silindikten sonra yerlerin kurulması beklenen Necip daha sonra toplamış olduğunuz halıyı sererek mutfaktan çıkarız.

Banyo temizliği nasıl yapılır?

Banyoya girdim de ilk önce dolaplar dıştan ve içten olmak üzere altındaki alan temizlenir Aynalar silinir lavabo musluk ve tezgah Fayans temizliği yapılır tuvalet klozet temizliği yapılır yıkanmış ıslak çamaşır var ise asılır çöpler toplamı boşaltılır ve yeni torba çöp kovasına yerleştirildikten sonra banyo temizliği tamamlanmış olur.Daha sonra salon temizliği ne geçirir doğal olarak ilk önce mobilyalarının yüzeylerinde birikmiş olan tozlar el parmak izleri özenle temizlenip silindikten sonra salonda var ise çöpler toplanıp çöp kovasına atılır. Temizlik salon olduğu için biraz daha uğraştırıcı ve zahmetli Olabilir Neden salonda birçok biblo  tablo gibi televizyon Bilgisayar tablet gibi cihazların bulunma ihtimalinden bunların özenle düzenleyip temizlenip silindikten sonra yerlerine nizam-ı bu şekilde diz indikten sonra yerler küpürleri temizlenir masaüstünde ve sehpalar da örtüler var ise kirli ise yenileri ile değiştirilir temiz ise sehpa ve Masalar silindikten kuvvet uygulandıktan sonra tekrar masa örtüsü ve sehpa örtüleri Tekrar üzerine özenli bir şekilde serilir. Pencere kenarları pencere tutacakları pervazlar pencere kapı aralıkları tozları alınıp silindikten sonra halılar kaldırılarak yerler süpürüp silinerek tekrar halılar geri serilir.

Yorumlar